Kalistenika, a więc trening siłowy z własną masą ciała

Nie wszystkie osoby z chęcią uczęszczają na siłownie. Wciąż jest sporo osób, które chciałyby poprawić swoją sylwetkę za pomocą treningów w domu. W takim przypadku częstym problemem wydaje się skompletowanie sprzętu do ćwiczeń w ramach treningów domowych. Na szczęście dobrym rozwiązaniem jest tutaj trening domowy z własną masą ciała. Taki tryb treningów w środowisku sportowym określa się jako kalistenika. Poznaj w jaki sposób można rozwinąć mięśnie poprzez trening w domu.

Czym jest kalistenika?


Kalistenika opiera się na ćwiczeniach, które można wykonywać w każdy miejscu i o każdej porze. Do ich wykonywania potrzebujemy jedynie odrobinę wolnej przestrzeni. Najbardziej popularnymi ćwiczeniami są różne odmiany pompek, przysiady, podciąganie na drążku czy też ćwiczenia wzmacniające korpus i brzuch. W rzeczy samej kalistenika składa się z wielu ćwiczeń oraz ich odmian o różnym stopniu trudności.

Dla kogo jest kalistenika?


W przypadku treningu z własną masą ciała nie ma żadnych ograniczeń. Oczywiście warto przed rozpoczęciem treningów zadbać o odpowiednią masę ciała, ponieważ nadwaga może nie sprzyjać wykonywaniu większości ćwiczeń. Oprócz tego powinniśmy rozpoczynać treningi kalisteniczne od najłatwiejszych ćwiczeń, a następnie stopniowo progresować z ich trudnością. Taki trening w domu pozwoli nam zapobiec wystąpieniu ewentualnych kontuzji, a nasza sylwetka będzie się stopniowo poprawiać.

Czy trening z własną masą ciała jest skuteczny?


Zarówno osoby początkujące, jak i średnio-zaawansowane mogą odczuć pozytywne skutki treningu z własną masą ciała. Kalistenika jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem może służyć jako trening stymulujący mięśnie do wzrostu czy też trening wytrzymałościowy. Poprawne wykonywanie ćwiczeń statycznych oraz dynamicznych na wszystkie partie mięśniowe z pewnością okaże się skuteczne dla naszego ciała.

Kalistenika jest coraz popularniejszą formą treningów siłowych w Polsce i na świecie. Jest ona na tyle dobra, że do wykonywania treningów nie potrzeba wręcz żadnych dodatkowych akcesoriów treningowych. Trenować mięśnie można wszędzie i zawsze, dzięki czemu sylwetka diametralnie się zmieni właśnie dzięki treningom domowym.